ISO 22000 Haccp Gıda Güvenliği

Gıda zincirindeki potansiyel tehlikelerin analizi yapıldıktan sonra kritik kontrol noktalarının belirtilmesi ve izlenmesi, gözden geçirilmesi, iyileştirmesini içermektedir.

Günümüzde güvenli gıda üretimi için hammaddeler, katkılar, yardımcı diğer maddeler ve ambalaj malzemelerinin üretiminden başlayarak tedarikçilerin seçimi ve değerlendirmesini, işletmeye kabulünü, üretim aşamalarını, son muhafaza ve sevkiyat dahil olmak üzere kontrol altında tutan bir yaklaşımın gerekliliği ortaya çıkmıştır. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points - Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) Sistemi bu yaklaşımlardan birisidir.


FAYDALARI NELERDİR?


- Uluslararası bir standarttır.
- Tüm dünyada ticaret kolaylığı sağlar
- Tüketici tercihi, beğenisi ve güveninin kazanılması
- Ürün kayıplarını azaltır
- Rekabet gücü kazanma
- Ürün ve hizmet kalitesinde ölçülebilir düzelme
- Güvenilir gıdanın tüketiciye ulaşmasını sağlar.
- Yasal Mevzuata uygunluğun sağlanması

HAKKIMIZDA

Türkiy’nin en başarılı, yaratıcı ve çığır açan danışmanlık şirketi olma misyonuyla 2020 yılında kuruldu. Özelleştirilmiş ve benzersiz stratejiler geliştirmek için müşterilerimizin her birine yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. E.M.B. amacı sektör...Devamı

İLETİŞİM

Seyitnizam Mah. Demirciler San. Sit. 6. Yol
Galaxi 1 İş Merkezi No: 82
Zeynburnu - İstanbul

Telefon: +90 552 411 86 04
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.embdanismanlik.com