COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ

Coğrafi işaretlerin temelini bulunduğu yöre oluşturmaktadır. Ünü, kökeni, özelliği bakımından o yöre ile özdeşleşmiş olmalıdır. Örneğin; Antep Baklavası, Çorum leblebisi vb.

Coğrafi işaretlerin tescili ülkemizde de çok büyük öneme sahiptir. Yöre ismi ile anılan bu ürünlerin koruma altına alınmasını sağlayan gerçek ya da tüzel şahıslara devlet nezdinde ürün üzerinde yürütme ve kullanma hakkının temin edilmesine de coğrafi işaret tescili denilmektedir. Yöresel Ürünlerin korunması bu kapsamdadır. Özellikle belediyeler, ticaret odaları ve mesleki birlikler coğrafi işaret tescili ile bölge haklarının korunmasını sağlamaktadırlar.

Menşe Adı

Belirli bir coğrafi sınırı olan yöre, bölge ya da ülkeden kaynaklanan bütün veya temel özelliklerini o coğrafi alandan almış, aynı zaman ürüne yönelik üretilmesi, işlenmesi gibi diğer işlemlerin o coğrafi alanda gerçekleşen ürünleri tanımlayan adlardır.

Mahreç işareti

Menşe adında olduğu gibi sınırı belirlenmiş yöre, bölge ya da ülke ile özdeşleşen ürünün üretilmesi, işlenmesi veya diğer işlemlerden en az birinin gerçekleşmesi durumundaki ürünler adına temin edilir.

Koruma Süreci

Coğrafi işaret başvurularının tescili, Resmi Gazetede yayın tarihi itibarıyla kesinleşir. Coğrafi İşaret Tescil Belgesi kesinleşen başvuru ile ilgili tescil ücretinin 3 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Koruma Süresi

Coğrafi işaret tescilinin koruma süresi bulunmadığından marka korumasına benzer şekilde coğrafi işaretin koruma süresinin yenilenmesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

HAKKIMIZDA

Türkiy’nin en başarılı, yaratıcı ve çığır açan danışmanlık şirketi olma misyonuyla 2020 yılında kuruldu. Özelleştirilmiş ve benzersiz stratejiler geliştirmek için müşterilerimizin her birine yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. E.M.B. amacı sektör...Devamı

İLETİŞİM

Seyitnizam Mah. Demirciler San. Sit. 6. Yol
Galaxi 1 İş Merkezi No: 82
Zeynburnu - İstanbul

Telefon: +90 552 411 86 04
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.embdanismanlik.com