Müşteri Memnuniyeti Eğitimleri

Gelişen ve değişen dünya standartlarına uyum sağlamak ve artan rekabet ortamında söz sahibi olmanın en büyük anahtarlarından biri de müşterilerin aldıkları hizmetten ne kadar memnun olduğudur. Müşteriler, firmaların karşılıksız olarak reklamını yapan etkili birer aracı olarak tanımlanabilir. İşletmeler sundukları hizmeti ciddiyetle kontrol ederse alacakları geri bildirimler de bir o kadar değerli kontrol noktalarına dönüşür.

Bu kontrol mekanizmasını sürdürebilmenin en önemli kriterlerinden biri müşteri memnuniyetini sağlamak ve bu memnuniyet oranlarını olabildiğince üst seviyeye taşımaktır.


Peki işletmeler bunun takibini nasıl yapabilir ?

Firmanızın müşteri memnuniyetini sağlamak ve bu oranı pozitif yönde tutmak için Akkaş Group bünyesindeki uzmanlarımızdan müşteri memnuniyeti eğitimini alarak işletmenizin ihtiyaçlarını tamamlayabilirsiniz.

HAKKIMIZDA

Türkiy’nin en başarılı, yaratıcı ve çığır açan danışmanlık şirketi olma misyonuyla 2020 yılında kuruldu. Özelleştirilmiş ve benzersiz stratejiler geliştirmek için müşterilerimizin her birine yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. E.M.B. amacı sektör...Devamı

İLETİŞİM

Seyitnizam Mah. Demirciler San. Sit. 6. Yol
Galaxi 1 İş Merkezi No: 82
Zeynburnu - İstanbul

Telefon: +90 552 411 86 04
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
www.embdanismanlik.com